… jak to skąd? ze strony Microsoft-u. Zdziwieni ?! Tak, twórca tego środowiska udostępnia SQL Server 2008 R2 za darmo w wersji EXPRESS. Pliki instalacyjne można pobrać ze strony:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=26729
gdzie znajdziemy plik instalacyjny pakietu SQL Server 2008 R2 z dodatkiem Service Pack 1. Wchodzimy na stronkę i klikamy w „download”

Po kliknięciu przycisku „download” przechodzimy na stronę gdzie będziemy wybierali wersję środowiska SQL Server do ściągnięcia. Osobiście polecam kliknąć w „checkbox-a” obok nazwy SQLEXPRADV_x64_ENU.exe jeśli posiadacie system 64-bitowy lub SQLEXPRADV_x86_ENU.exe jeśli macie 32-bitowy system operacyjny. Ja z uwagi na 64-bitowy OS wybieram wersję x64 i klikamy w „next” (obrazek 2)

po kliknięciu w przycisk „next” po chwili na ekranie pojawi się okienko

wciskając przycisk „Zapisz plik” uruchomimy okienko do wskazania lokalizacji gdzie chcemy zapisać plik który przed chwilą ściągnęliśmy, natomiast po wybraniu przycisku „Anuluj” zrezygnujemy z zapisywania pliku na naszej maszynie (komputerze). Wybieramy więc opcję „Zapisz plik” otwierając okienko gdzie wskazujemy lokalizację gdzie chcemy zapisać nasz plik. Możemy także nadać swoją nazwę pliku. Potwierdzamy nasz wybór klikając w przycisk „Zapisz” (obrazek 4). Ja zapiszę swój plik na pulpicie i zostawię oryginalną nazwę pliku.

Po wybraniu tej opcji rozpoczyna się proces ściągania pliku. Na obrazku 5 przedstawiam taką sytuację w przeglądarce internetowej Mozilla Firefox. Przeglądarka informuje nas o tym jaki plik jest aktualnie ściągany i jaki jest przewidywany czas do zakończenia ściągania pliku. Znajduje się tam także informacja o wielkości ściąganego pliku oraz ile danych już zostało ściągnięte. Po zakończeniu procesu ściągania nasz plik znajdziemy w wybranej przez nas lokalizacji.

Zakończyliśmy w ten sposób pierwszy etap czyli ściągnięcie i zapisanie pliku instalacyjnego na dysk twardy naszego komputera. Teraz przejdziemy do kolejnego etapu czyli instalacji środowiska SQL Server 2008 R2 na naszym komputerze.
Rozpoczynamy od odnalezienia na dysku pliku który przed chwilą ściągnęliśmy. Ja zapisałem go na pulpicie czyli sprawa jest prosta. Teraz wystarczy tylko kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na ikonce pliku instalacyjnego co automatycznie rozpocznie proces instalacji (obrazek 6).

W systemie Windows 7 (jak w tym przypadku) zobaczymy dodatkowe okienko gdzie system operacyjny „spyta się” nas „Czy chcemy uruchomić ten plik?”. Klikamy na „Uruchom”.

Po potwierdzeniu zaczyna się rozpakowywanie pliku w celu instalacji.

Następnym okienkiem które zobaczymy „Centrum instalacji” (patrz na obrazek 9). Wybieramy opcję „New installation or add features to an existing installation.”, co znaczy że chcesz zainstalować SQL Server po raz pierwszy na swoim komputerze lub dodać kolejną instalację. Od razu dodaję, że na jednym komputerze możemy zainstalować SQL Server 2008 R2 więcej niż raz. Każdą osobną instalację SQL Servera nazywamy instancją i takim nazewnictwem w odniesieniu do pojedynczej instalacji będziemy się dalej posługiwać.

W kolejnym kroku zaznaczamy oba checkbox-y, w celu potwierdzenia warunków licencji i klikamy w przycisk „Next”.

Następne okno przedstawia postęp w instalacji.

Kolejne okienko to wybór komponentów które chcemy zainstalować. Standardowo wszystkie komponenty są zaznaczone i w naszej instalacji nie będziemy nic zmieniać. Klikamy dalej na „Next”.

Obrazek 13. przedstawia kolejne parametry instalacji. Możemy tutaj wpisać nazwę naszej instancji (standardowo jest ona nazwana SQLExpress), możemy także określić lokalizację naszej instancji. W naszym przypadku nie zmieniamy żadnych parametrów i klikamy w przycisk „Next”.

Konfigurację naszego serwera ustawiamy w kolejnym okienku. Jeśli instalujemy instancję na lokalnym komputerze ustawiamy wszystkie parametry jak na obrazku 14 i klikamy na „Next”.

Następny krok to określenie typu uwierzytelniania do serwera. Ustawiamy opcję Windows authentication mode i potwierdzamy kliknięciem w „Next”.

W kolejnym oknie zaznaczamy opcję Install, but do not configure the report server i potwierdzamy przyciskiem „Next”

Przy raportowaniu błędów klikamy na „Next”

Po określeniu wszystkich parametrów instalacji naszej instancji następuje proces samej instalacji. Pasek postępu pokazuje nam stan instalacji (obrazek 18).

Cały proces zakańczamy klikając w przycisk „Close” (obrazek 19). W tym samym oknie dostajemy także informację czy proces instalacji przebiegł poprawnie.
Instalacja pakietu SQL Server 2008 R2 zakończyła się pomyślnie więc możemy zabrać się za bazy danych.