Zadanie 1. Wyświetl dane wszystkich pracowników w banku (SELECT, FROM)

Czego się dowiesz czytając ten wpis:

  • poznasz polecenie SELECT,
  • poznasz polecenie FROM,
  • stworzysz swoje pierwsze zapytanie SQL,
  • jak pisać zapytania w programie Management Studio.

Dodatkowe informacje:

  • w kursie korzystamy z bazy „BANK_v2″. Skrypt tworzący bazę znajdziesz tutaj, schemat bazy znajdziesz tutaj, schemat danych znajdziesz tutaj,
  • w naszym kursie korzystamy z Microsoft SQL Server (narzędzie to w wersji express (darmowej) znajdziesz tutaj).

 

Jednymi z najprostszych zapytań SQL-owych jakie znam to zapytanie typu „wyświetl wszystko z tabeli X”. Zapytania tego typu są bardzo proste, ale wyświetlają wszystkie dane w danej tabeli, a nie zawsze jest to konieczne. Przy „małych” bazach nie ma to większego znaczenia, ale jak w tabeli „siedzi” 1.000.000 rekordów i przyrost bazy jest duży to należy się zastanowić czy wyświetlanie wszystkich danych z danej tabeli jest zasadne, chodzi tutaj o czas wykonywania zapytania. Spróbujmy stworzyć nasze pierwsze zapytanie, które wyświetli nam dane o wszystkich pracownikach naszego banku.

Zadanie 1.

Wyświetl dane wszystkich pracowników w banku.

Rozwiązanie:

Na początku uruchomimy program Management Studio, w którym będziemy pisali nasze zapytania do bazy danych.

Jak podejść do tego zadania? Trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to, jaki zakres danych nas interesuje, czyli jakie dane chcemy pozyskać (wyświetlić). W naszym przypadku będą to wszystkie dane z tabeli przechowującej dane o pracownikach, a druga sprawa to musimy określić źródło danych, czyli skąd chcemy pozyskać te dane, w naszym przypadku będzie to tabela „Pracownicy”.

Do określenia, co chcemy wyświetlać (jakie dane chcemy pozyskać?) służy polecenie SELECT. My chcemy wyświetlić wszystkie dane o wszystkich pracownikach. Do tego celu służy znak „*„. Chcemy także wyświetlić wszystkie rekordy więc nie ograniczamy ilości rekordów żadnymi warunkami. Składając wszystko do siebie otrzymujemy polecenie

SELECT *

Uruchamiając nasze zapytanie teraz otrzymamy oczywiście błąd, bo nie określiliśmy skąd chcemy pozyskiwać dane, czyli nie określiliśmy źródła danych. Do tego celu wykorzystujemy polecenie FROM, po którym wskazujemy tabelę z której będziemy pobierać dane, czyli otrzymujemy polecenie:

FROM Pracownicy

 

Składając obydwa polecenia do siebie otrzymujemy składnię:

SELECT *

FROM Pracownicy

 

I w tym momencie napisałeś swoje pierwsze zapytanie SQL.

Uruchamiamy nasze zapytanie klawiszem F5 i gotowe, otrzymujemy wynik jak na zrzucie poniżej.

 

sql, kurs sql, darmowy kurs sql, zadanie1, pokaż wszystkich pracowników banku

Wynik zapytania to 44 wiersze. Pierwszych 26 prezentowanych jest na powyższym zrzucie.