Przygotowanie do tworzenia zapytań

Teraz kilka zdań na temat jak rozpocząć pisanie zapytań SQL-owych w Management Studio.

 1. Uruchamiamy program Management Studio klikając dwukrotnie na ikonkę na pulpicie.
  Management Studio ikona na pulpicie
 2. W celu włączenie okna gdzie będziemy mogli pisać nasze zapytanie należy kliknąć w przycisk „New Query”. Po naciśnięciu tego przycisku po prawej stronie otworzy się okienko, w którym możemy tworzyć nasze zapytanie.
  NewQuery_
 3. Ważną rzeczą jest, aby przed rozpoczęciem pracy przy tworzeniu zapytania ustawić się w odpowiednim kontekście, czyli żeby nasza baza BANK_v2 była bazą która aktualnie jest w użyciu. Możemy to zrobić wybierając nazwę naszej bazy z rozwijalnej listy na jednym z pasków co prezentuje poniższy zrzut.kontekst_
 4. Jeżeli wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności możemy zabrać się za tworzenie naszego zapytania (to omówimy w kolejnych częściach przy pisaniu zapytań do odpowiednich zadań). Poniżej przykładowe zapytanie.
  pierwsze_zapytanie_
 5. Kiedy zapytanie jest gotowe uruchamiamy je wciskają na klawiaturze przycisk F5 lub przycisk Execute na pasku zadań. Efekt naszego zapytania będzie widoczny w okienku poniżej samego zapytania, co prezentuje poniższy zrzut.
  efekt_zapytania_

 

Skoro mamy już zainstalowane odpowiednie środowisko do pracy, mamy już postawioną bazę danych na której będziemy ćwiczyć i wiemy jak korzystać z aplikacji Management Studio w celu tworzenie zapytań, możemy przejść do konkretnych zadań.